İstanbul’a Yakın Tatil Yerleri

0
67
Hafta sonu tatilinde hem dinlenmek hem de tatil yapmak  isteyen İstanbullular, şehir merkezine yakın noktaları tercih ediyor.  Günübirlik veya hafta sonu İstanbul’a yakın tatil yerleri için keşfedecekleri çok sayıda lokasyon bulunuyor.

7 Göller

Türkiye’nin en küçük milli parklarından olan Yedi göller 1623 hektarlık bir alana sahip. Türkiyenin ilk milli parkı olma özelliğine sahip olan Yedi Göller; Türkiye’deki büyük memeli türlerinin çoğu bu ormanda bulunuyor ve düzenli koruma ile sayıları her geçen gün artmakta. Yedi göller’de geyik ve karacanın yanı sıra ayı, kurt, domuz, çakal ve tilki gibi hayvanlar bulunuyor. 240’ın üzerinde bitki türünün yer aldığı milli park, 100’ün üstünde farklı kuş türüne ve sayısız mantar türüne de ev sahipliği yapmaktadır.

Bilmeniz Gerekenler

Milli Parkta sizleri misafir etmek isteyen, butik otel, pansiyon ve tatil köyü gibi birçok mekanda konaklayabilirsiniz. Ayrıca milli park içerisinde bulunan bungalovlar da konaklayabilirsiniz. Özellikle Nisan-Kasım ayları arası mutlaka konaklamak istediğiniz mekanı rezerve etmeniz gerekmektedir. Yoksa özellikle de hafta sonları konaklama problemi yaşayabilirsiniz.

Bolu ili ve çevresine yapacağınız seyahatlerde Abant Gölü, Sünnet Gölü, Sülüklü Göl ve Kartaltepe Kayak Merkezi gezip görülecek yerler arasındadır.

ŞİLE

Şile Ocaklı Kalesi

Şile’nin M.Ö. 7. Yüzyıla uzanan tarihinde Frig, Roma, Bizans, Selçuk ve Osmanlı İmparatorlukları yer almıştır.Şile İstanbul’a yakınlığı, yeni açılan karayolunun getirdiği ulaşım kolaylığı ve hava yolu ulaşımına kazandırılan Kurtköy’deki Sabiha GÖKÇEN Havaalanı ile her zaman ülkemizin en gözde turistik ilçe merkezlerinden biri olarak yaşayacaktır.

Yunanca bir kelime olan “Şile” yaban çiçeği anlamına gelmektedir. 10 kilometrelik sahil şeridi, kum plajları ve denizi, çevre köyleri, ormanları, doğal güzellikleri ve adını verdiği Şile bezi ile ünlü bir tatil merkezi olan Şile’nin gezilecek yerlerinden bazılarını tanıyalım…

OCAKLI KALESİ
2000 yıl önce Cenevizliler tarafından inşa edildiğini ve Şile’yi egemenliği altına alan diğer uygarlıklarca da kullanıldığını gösterir.
İlk düşünülenin aksine kale bir saldırı değil gözetleme kalesi olarak inşa edilmiştir. 4 katlı yapısı incelendiğinde en altta kilerin bulunduğu, diğer katların da yaklaşık 20 kişilik bir asker grubunu barındırmak için uygun olduğu anlaşılır.
KALEM KALESİ
İlçe merkezinin 39 km doğusundaki Kalem köyünde yer almaktadır. Çevreye hakim bir tepede kurulmuş olan kalenin surları tamamen yıkılmış olup sadece temel kalıntıları izlenebilir. Diğer Şile Kaleleri gibi 14.yy’a kadar kullanılmış bir Bizans kalesi olduğu düşünülebilir.
HECİZ KALESİ
Eski Şile Üsküdar karayolunun 15.km’sindeki Kalealtı Mahallesi yakınlarında ve Kale Tepe zirvesindedir. Üç kulesi de bakımsız durumdadır. Surların güney kenarında 6×9 m boyutunda bir su sarnıcı vardır. Bizans dönemi yapısıdır.
SARIKAVAK KALESİ
İlçe merkezinin 28 km doğusundaki Hasanlı Köyü Sarıkavak mahallesi yakınlarındadır. Çevreye hakim Kale Tepe doruğuna, Bizanslılarca yapılmıştır. 4 kulesi de bakımsız durumdadır.

ŞİLE FENERİ 


Göz alıcı yapısı ve yüksekliği ile eski Şile evlerinin üzerinden yükselerek Şile’ nin siluetini çizen fener, Şile’nin ilk akla gelen sembolleri arasındadır.150 yaşındaki Şile Deniz Feneri, dünyanın aktif olarak görev yapan en büyük ikinci feneri, ülkemizin ise aktif en büyük feneridir.

Fener kulesi, yapısının orijinal halini günümüzde de koruyabilmiştir. Sekizgen şeklinde ve 110 cm kalınlığında taştan yapılmış olan kule, gündüz iyi görülebilmesi için siyah ve beyaz enlemesine bantlar çizilerek boyanmıştır. Etrafı çiçeklerle süslü olan fenerin tepesine 72 basamakla çıkılır.

SAKLIGÖL

Kamandere Köyü içerisinde yer alan ve yapay bir göl olan ve temiz havası ile yemyeşil bir ormanın ortasında yer alan Saklı Göl, Şile’de yürüyüş, kahvaltı ve doğal güzelliklerin tadını çıkaracağınız muhteşem bir yer. Göl kenarında bulunan sosyal tesis restoran olarak hizmet veriyor. Burada yöresel ürünlerle yapılan güzel bir kahvaltı edebilir, dileseniz de kendi mangallarında hazırladıkları etler ile öğle yemeği ziyafeti çekebilirsiniz.

KUMBABA TEPESİ

Şile’nin en önemli turistik yerlerinden biri olan Kumbaba Tepesi, tepede kırmızı ve turuncu renkli, değişik yapıda kumların oluşturduğu bir alan. Aynı zamanda Kumbaba Türbesi’nin de bulunduğu bölgedeki kumların pek çok hastalığa iyi geldiği söyleniyor. Hikâyeye göre, kumların rahatsızlıklara iyi geldiğini keşfeden ve hastaları burada iyileştiren Kumbaba, hem tepeye adını vermiş, hem de öldüğünde de buraya defnedilmiş. Şile’ye 2 kilometre uzaklıktaki, demir-bakır alaşımlı ve radyoaktif kumlardan oluşan tepenin, Bizans zamanından beri birçok romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanıldığı biliniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here