Adı gibi Şirince

0
25

İzmir’in Selçuk İlçesi’ne bağlı ve Selçuk’a 8 kilometre mesafede tarihi mimarisi korunmuş turistik bir köydür. Özgün adı olan Kırkınca’nın efsanevi bir çağda dağlara vuran kırk kişiye atfen verildiği rivayet edilir. Rum telaffuzunda Kirkice, Kirkince ve nihayet Çirkince gibi biçimler alan bu ad, Cumhuriyet’in ilk yıllarında dönemin İzmir valisi Kazım Dirik’in talimatıyla Şirince şeklinde resmileştirilmiştir.

Şirince ülkemizin en dikkat çeken köylerinden biri. Özellikle hafta sonu turistlerince dolup taşıyor. Bölgedeki tarihi yörelere yakınlığı nedeniyle yabancı turistlerin de uğrak yeri. Bütün evleri iki katlı olan Şirince, uzaktan yemyeşil bir doğa içerisinde adeta bir tablo gibi görünen konaklarıyla büyülüyor. Şirince’nin taş döşeli dar sokaklarında, eski evlerin arasında yürümek son derece keyifli. Sokaklarda gezerken tarihte zaman yolculuğu çıkılmış gibi hissediliyor. Adı gibi şirin dağların kucak açtığı bembeyaz evleri, köyü çevreleyen yemyeşil doğası, her yıl ekim ayında yapılan bağ bozumu şenliğine ve şarap festivaline ev sahipliği yapan Şirince’yi görmeniz gerekenler listesine mutlaka yazın.

Şirince sokaklarında gözlemeden çöp şişe, yerel ot mezelerinden şirince köfteye kadar geniş bir yelpazede lezzetli yiyecekler ziyaretçilere sunuluyor. Buranın dağlarında yetişen otlarıyla yapılmış mezeleri çok ünlü. Efe kebap, çökertme, keşkek ya da saç kavurma Şirince’de en çok tercih edilen yemekler arasında yer alıyor. Merkezindeki binbir çeşit ev yapımı sabun, el işleri, zeytinyağı ürünleri satılan köy pazarı, şarapevleri ve Arnavut kaldırımlı sokaklarındaki tarihi Rum evleri görülmesi gereken yerlerden. Ayrıca köyün kuzeyindeki Hodri Meydan Kulesi‘nden köy manzarası da muhteşem güzellikte. Şirince’nin meyve şarabı çok meşhur. Buraya gelmişken köyün merkezindeki mahzenlerde şarap tadımı ve alışverişi yapabilirsiniz.

Şirince’yi turistik destinasyonlar arasında ön plana çıkaran en önemli şeylerden biri de şarapları. Burası aslında bir Rum Köyü olduğundan burada zaten bir şarap kültürü varmış, ama nasıl olduysa olay meyve şaraplarına kaymış; elma, çilek, muz, şeftali, kavun, nar. Çoğunun gerçek meyve şarabı olmadığı, aroma katılmış şaraplar olduğu söyleniyor. Tavsiye edebileceğimiz farklı lezzet arayanlar için meyve şarapları es geçmeyin.

Dere kenarında yetişen bir çiçek olan mürverin özünden leziz ve ferah bir içecek üretiliyor. Soğuk algınlığına birebir. Sıcak kum üzerinde, ağır ağır pişmiş bol köpüklü bir Türk Kahvesi içmeyi unutmayın.

Köyün Güney cephesinde Aziz John Baptist Kilisesi ‘ni ziyaret listenize ekleyin. Kilisenin tarihinin ne kadar eskiye uzandığı tam olarak bilinemiyor ama 1805’te yeniden inşa edildiğini biliyoruz. Kilisenin küçük bir de şarap mahzeni var. Burada da şarap tadımı yapabiliyorsunuz. Tiyatro Medresesi performans sanatları araştırmaları yapmaya, çalışmaya ve dinlenmeye gelinecek, hem amatör hem de profesyonel tiyatrocular için bir toplanma alanı, seyirciler ve sanatçıların bir araya gelerek tanışma ve tartışma imkânı bulacağı gerçek bir karşılaşma mekanı olarak düşünülmüş. Mimarı ise  Sevan Nişanyan. Burada atölye çalışmaları, yaz kampları, tiyatro kampları, paneller ve konferanslar düzenleniyor. Burada ne yapabiliriz derseniz, turizm amaçlı gidip gezilecek bir yer değil ama burada sahne alan performansları izlemeye gidebiliyorsunuz. 

Tiyatro Medresesi’nin hemen yanında ünlü Nesin Matematik Köyü var. Burası matematiği ders olmaktan çıkarıp hayatın içine sokan, hocaların ve öğrencilerin bir arada yaşayıp mekanın yönetiminde beraber söz sahibi olduğu, sessiz sakin, doğa ile iç içe, kar amacı gütmeyen ütopik bir öğrenme alanı.

Aziz Nesin’nin bir Matematik Enstitüsü kurulmasını vasiyet etmesiyle başlayan macera, Sevan Nişanyan ve Ali Nesin’in Şirince’deki bir zeytinlik alanını 3 ayda adam etmesiyle devam etmiş. Dünyaca ünlü profesörlerin gönüllü olarak bulunduğu bu kampta akademik anlamda büyük işler başarılıyor.

Efes Antik Kenti, Kuşadası, Meryemana Evi gibi popüler destinasyonlara yakın olan konumu, butik pansiyonları, keyifli restoranları ve tarihi dokunun korunduğu sokakları ile Şirince, stres ve şehir hayatından uzaklaşmak isteyenler için iyi bir rota. Fotoğraf tutkunlarına sonsuz malzeme var.

İki kardeş tarafından Türkiye’den ve dünyadan toplanan klasik araba koleksiyonlarının 2001 yılından bu yana ziyaretçiler ile buluştuğu KEY Klasik Araba Müzesi, Şirince köyüne yaklaşık 40 dakikalık bir uzaklıkta yer alsa da mutlaka görülmeyi hak ediyor. Yalnızca arabaların değil, motosikletlerin, maskotların ve otomobil ile ilgili parçaların da yer aldığı KEY Klasik Araba Müzesi, koleksiyon incelemeyi sevenler için oldukça ideal bir durak olarak önümüze çıkıyor. Buharlı Lokomotif Müzesi olarak da bilinen ve Efes Antik Kenti yakınlarındaki konumlanan Tren Müzesi 1997 yılında ziyarete açıldı. Dünyanın dört bir yanında yapılan 33 buharlı lokomotif, ikisi ahşap olmak üzere dokuz yolcu vagonu ve yedi adet de yük vagonu bulunuyor.

Şirince’de Akdeniz iklimi hakimdir. Yazın sıcak ve kurak, kışın ılık ve yağışlıdır. Sakin bir tatil arayanlar için harika bir yer Şirince. Çünkü gece hayatı yok denebilecek kadar azdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here