Artvin

0
51

Bozulmamış doğası, gölleri, şelaleleri, yaşlı ormanları, yaylaları, zengin bitki örtüsü ve yaban hayatı çeşitliliğiyle doğa tutkunlarına dört mevsim farklı güzellikler sunan Artvin, sonbaharda bitki örtüsünün sarı, yeşil, kırmızı, turuncu ve kahverenginin tonlarıyla adeta yağlı boya tabloları andırıyor. Doğa güzelliği ve insanların sıcak yaklaşımı ile Artvin’de 2.dil lazca’dır.

Fotoğraf tutkunlarının renk cümbüşünü görüntüleyebilmek için Artvin merkezde Genya Dağı ve Hatila Milli Parkı, Murgul’da Deliklikaya Şelalesi, Borçka’da Karagöl ve Camili Havzası, Şavşat’ta Karagöl, Yavuzköy ve Sahara Milli Parkı, Arhavi’de Kamilet Vadisi ve Mençuna Şelalesi, Ardanuç’ta Cehennem Deresi Kanyonu başta olmak kentin dört bir yanını geziyor.

Artvin; otantik bir turizm şehridir. Rize, Trabzon, Bayburt ve Gürcistan’a komşu olan bu güzel ilimiz de mutlaka görülmesi gereken bir hayli yer var. Burada yaşamış uygarlıkların yaptırdığı manastırlar, kiliseler, camiler, köprüler gibi birçok tarihi eser ile birlikte doğal güzellikler içerisinde bulunan trekking parkurları ve Çoruh Nehrinde ve Barhal Çayında yapılmakta olan rafting-kano gibi alternatif sporlarıyla ziyaretçilerine birçok macera alternatifi sunmaktadır.

ATATEPE
3 vadiyi gören bir tepede yer alan Atatepe, Artvin’i gözlemlemek için ideal bir tepededir. Atatürk’ün bu duruşu Büyük Taaruz Zaferi duruşunu simgeler. Tepede restaurant ve kafetaryalarında bulunduğu sosyal tesislerde bulunmaktadır.
Çifte Köprü

18.yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Ortacalar Kemer Köprüleri,Arhavi ilçesinin Ortacalar Köyü´ne 2,5 km kala, Küçükköy ve Arılı yol ayrımında birbirine dik olacak şekilde planlanmıştır. İki köprü de birbirine benzemektedir ve tek gözden oluşmaktadır. Aileniz ile piknik  yapmak için ideal bir gezi yeri. Köprünün hemen yakının da  çay, peynir tavalanmış (kval getexaneyi)  ve yörenin meşhur kestane balını, muhlama, alabalık ve laz böreği yiyebileceğiniz bir bahçe ve bir de lokanta mevcuttur.

Atabarı Kayak Merkezi

Dört mevsimin yaşandığı Türkiye, kış aylarında da yerli ve yabancı turistlerin tatil için tercih ettiği ülkeler arasındadır. Kayak turizminde önemli şehirlerinden biri ise Artvin’dir. Doğu Karadeniz’in sunduğu güzellikleri ve tarihi mekanları gezip görmek istiyorsanız, kış aylarında tatil yapmak için Artvin’i tercih edebilirsiniz.

Şehrin kayak yapılan bölgelerinden biri olan Atabarı Kayak Merkezi’nde bütçenize uygun bir tatil yapabilirsiniz. Atabarı Kayak Merkezi şehre 17 kilometre uzaklıktadır. 1 adet lift vardır ve ana pistin uzunluğu 800 metredir. Atabarı Kayak Merkezi’nde sporcu soyunma odaları, kafeterya ve otopark vardır. Aynı zamanda kar motorları ve snowtrack bulabilirsiniz. bu bölgede kayak yapmak için Kafkasör’de konaklayabilirsiniz. Atabarı Kayak Merkezi’nde tatil yaparken şehrin güzelliklerini de gezmeyi sakın unutmayın. Kafkasör Yaylası, Maral Şelalesi ve Artvin Kalesi görmenizi önerdiğimiz yerler arasında.

Satlel Kalesi

Kale Şavşat’ın 2 kilometre uzaklığında Söğütlü köyünde bulunuyor. Moloz taşlardan yapılan kale, Bagrat krallığı tarafından yapılmıştır. Yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, IX. yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor. Evliya Çelebi ise Seyahatname adlı kitabında bu kaleden bahsetmiştir. Günümüzde ise harap bir halde olmasına rağmen bizce hala görülmesi gereken bir yapıdır.

Borçka Karagöl

Artvin merkeze 57 km, uzaklıkta bulunuyor. Dünyanın en güzel gölleri listesine kesinlikle girmesi gerektiğini düşündüğümüz bu göl Karadeniz’in saklı kalan cennetlerinin sadece bir tanesi. Borçka gölü aslında bir heyelan gölüdür. 1900’lü yılların başlarında Klaskur olarak bilinen yaylanın yakınlarında bulunan bir tepenin kayması sonucu Klaskur deresinin önünü kapatması ile meydana gelmiştir.

Porta Manastırı

Doğu Karadeniz bölgesinin doğal güzellikleri arasında tarihe ışık tutan yapıları arasındadır. Artvin merkez ilçesinde bulunan manastır Pırnallı köyü sınırları içinde yer alıyor. Manastır 896-918 yıllarında Prens Khaouli tarafınca inşa ettirilmiştir. Son halini ise Kral Gürgen’in döneminde almıştır. Günümüze kadar gelen kalıntıları görülmeye değer özelliktedir.

Opiza Manastırı

Opiza Manastırı, Artvin’in merkez ilçesine bağlı olan Bağcılar köyünde bulunuyor. Tarihi kaynaklara göre, Ardanuç kalesini de İberya Krallığı merkezi haline getiren Kral Vahtang inşa ettirmiştir. Manastıra ulaşım oldukça kolaydır.

Çamburnu Tabiat Koruma Alanı

Eğer bu güzel memleketimize bir ziyaret yaparsanız, şehrin doğasına eşlik eden Çamburnu tabiat alanını mutlaka ziyaret etmelisiniz. Hopa ilçesinde bulunan Çamlıköy sınırları içinde olduğundan kolay bir ulaşıma sahiptir.

Mençuna Şelalesi

Şelale, Artvin Arhavi ilçesinde bulunuyor. Şehri keşfetmek isteyen turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden biri olan burası, doğal güzellikleri ve mesire yerleri ile görenlerin beğenisini kazanıyor. Mençuna şelalesini ziyaret ettiğinizde hem şelale ve çevresini keşfedebilir, hemde güzel bir piknik yapabilirsiniz.

Artvin Kalesi

Livane kalesi olarak da bilinen Artvin kalesi, Çoruh nehri üzerinde bulunan Artvin köprüsünün karşısında yer almaktadır.Artvin tarihi kalıntıları arasında bulunan kale bölgenin tarihi turistik alanlarının başında gelir. Artvin Livane kalesinin içinde sarnıç ve şapel kalıntıları bulunmaktadır. Geziniz sırasında Artvin kalesini ziyaret ederek Karadeniz’in bu eşsiz şehrindeki tarihi kalıntılara şahitlik etme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Cehennem Deresi Kanyonu

Cehennem Deresi Kanyonu çok fazla bilinmediği için keşfedeni pek fazla yoktur.Kanyon aynı zamanda dünyada bulunan ender kanyonlar arasındadır. Ardanuç ilçesinin 7 km kuzey batısında Artvin Ardanuç kara yolunun 25 kilometresinde karşınıza çıkacaktır. Dik patikalarla dolu, olan kanyon Amerika’nın Arizona eyaletine bağlı olan Grand Canyon’dan sonra dünyanın en büyük 2. kanyonu özelliğini taşıyor.

Kanyona gitmek için bazı taşlı ve dik patikaları takip etmeniz, tek kişinin bile zor sığacağı yollardan geçmeniz gerekir. Hatta bazı aralıklardan tek tek geçerken, bir sopa veya zil ile gürültü çıkarmak gerekir ki bu güzelliğin bekçiliğini yapan hayvanlar, özellikle yılanlar sizin dost olduğunuzu anlasın ve zarar vermesin.

Sportif Etkinlikler

Rafting: İlçe topraklarını güneyden kuzeye akarak ikiye bölen Çoruh nehri üzerindeki dünyanın Zambezi ve Biobio nehirlerinden sonra en iyi akarsu sporları parkurlarına sahip olması ili su sporları açısından önemli bir cazibe merkezi haline getirmiştir. Ayrıca Kaçkar dağlarından doğan ve Çoruh nehrinin önemli kollarından biri olan Barhal çayında da ideal su sporu parkurları bulunmaktadır. Çoruh nehri ve Barhal çayında Haziran-Ekim ayları arasında rafting, katamara ve kano sporları yapılabilmektedir. Ayrıca 4. üncü Dünya Akarsu Sporları Şampiyonası 1993 yılında Çoruh nehrinde yapılmıştır.

Çoruh ve Barhal’da Rafting: Trekking ve Dağ Yürüyüşleri: Doğu Karadeniz bölgesinin en yüksek dağ silsilesinden olan Kaçkar dağlarında, dağ tırmanışları için Türkiye’nin en uygun trekking parkurları bulunmaktadır. Yöreye gelen dağcı grupları ve dağcılar genellikle Yusufeli Yaylalar köyünden, Rize-Çamlıhemşin;Ayder yaylasına yürüyerek Trans-Kaçkar yürüyüşlerini tamamlarlar. Ayrıca yörenin diğer dağı olan Altıparmak dağlarında da uygun trekking parkurları bulunmaktadır.

Kamp-Karavan: Sahil şeridinde bulunan plajlarda, orman içi dinlenme yerlerinde, milli parklarda Kamp ve Karavan Turizmi için uygun yerler mevcut olup bunların başında; Kemalpaşa Plajı ve çevresi, Kafkasör Orman İçi Dinlenme Yeri, Borçka Karagöl, Şavşat Karagöl, Hatila Vadisi, Sahara, Yusufeli Kaçkar Turizm Merkezi ve Yusufeli Çevreli Köyü Rafting Kamp Merkezi’dir. Ayrıca Yusufeli ilçesi Çevreli köyünde rafting kamp alanı bulunmaktadır.

Olta Balıkçılığı: İl genelinde yer alan akarsu ve göllerden özellikle Barhal Çayı’nda, Hatila Deresi’nde, Arhavi Ortacalar Deresi’nde ve Borçka Camili-Maçahel Deresi’nde, yüksek kesimlerde yer alan halk arasında Karagöl olarak adlandırılan göllerde olta balıkçılığı yapılmaktadır.

Avlaklar: Topraklarının çoğunluğu dağlık ve engebeli arazi üzerine kurulmuş olan ilçede av turizmi için uygun alanlar bulunmaktadır. Özellikle dağ keçisi, ayı, kurt, tilki ve doğal alabalık ilçedeki önemli avlaklar arasındadır.

Kuş Gözlem Alanı: Doğu Karadeniz Dağları

NE YENİR?

Yöresel yemek çeşitleri bakımından oldukça zengin olan Artvin mutfağında Ağartı denilen süt ve süt mamüllerinden yapılan yemekler arasında “kuymak” mahalli yemek olarak yaylacılar tarafından yapılır. Yörede yetişen sebze ve kır otlarından değişik türlerde yemekler de yapılmaktadır.
Hamur işlerinde; hinkel, cergebas, bişi, katmer, erişte, lokum (lokma) ve börekler yer almaktadır. Hinlek ve cergebas denilen hamur yiyecekler çevreye özgüdür. Topluca yapılan “harfana”larda ve ziyaretlerde taze etlerle ve ağaç şişlerle hazırlanılan kebaplar yörede önem arz etmektedir. Ayrıca köylerde kışlık kavurma yapıp saklanır.

Dibek veya dinklerde döğülerek hazırlanan ve adı halk arasında “gendirme” ve “keşkek” olarak bilinen yemekler çok bilinen yöresel yemeklerdir. Çorbalardan “püşürük” adlı çorba, en çok bilinen ve tercih edilendir. Bunlardan başka, “çılbır”; “Kaygana (Omlet)”; yağlı, lorlu veya sadece etle yapılan soğanlı yahni de yerli yemekler arasındadır. Ayrıca sahil kesiminde yer alan halkın mahalli yemekleri arasında, hamsi balığından hazırlanan; hamsili pilav, hamsili buğulama, hamsili mısır ekmeği (cadı), hamsi salamura yer almaktadır.

Başlıca tatlılar, hasuta, kaysefe, zurbiyet, ballı lokumdur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here