Cambazlı Kilisesi

0
41

Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan 720 nüfuslu Cambazlı köyünden adını alan Cambazlı kilisesi Mersin de gezilecek yerler arasındadır. Kilise yıllardır herhangi bir çalışma yapılmadan ayakta kalmayı başarmış ve ziyaretçilerini etkilemiştir. Kilise geç Helenistik, Roma ve Bizans dönemine aittir. Kilisenin etrafında birçok tarihi yapı bulunmaktadır hatta cambazlı köyüne girerken ve çıkarken bir çok tarihi yapı görebilirsiniz. Cambazlı Köyü, Silifke ilçesine 29 kilometre uzaklıktadır. Kiliseye Silifke ilçesinden değil Limonlu Beldesinden giderseniz yol üzerinde 4 ören yeri daha gezmiş olursunuz.  Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinde önemli bir yerleşim merkezi olduğu anlaşılan Cambazlı Köyü, Uzuncaburç (Diocaesarea) ve Ura (Olba) ile Kızkalesi‘ne (Corycus) bir antik yolla bağlıydı. Bu bağlantı sayesinde her dönem hareketli bir yapıya sahip olan köyde çok sayıda esere rastlanıyor. Kaya mezarları, anıtmezarlar, lahitler, sarnıç ve köyün girişinde yer alan Cambazlı Kilisesi görmeye değer tarihi kalıntılardan. Orijinal özellikleri çok iyi bir şekilde korunan kilisenin kuzey cephesi tamamen kapalı.

Bu yapının içindeki iki sütun dizisinde sağdaki korint başlıklı tüm sütunlar ile bunların üzerinde sıralanan galeri sütunları hala ayakta. 5. yy’a ait 20’ye 13 m ölçülerindeki kilise apsisinin tüm duvarları da hala görülebiliyor.

Cambazlı Kilisesi Tarihi

Cambazlı kilisesi milattan sonra 5’inci yüzyılın ikinci yarısında inşa edilmiştir. Anıt mezarlar, Lahitler, Kaya Mezarları ve Kilisenin yapım tarihi birbirine çok yakındır. Uzuncaburç ilk Kızkalesi arasında ki Antik döşeme yol üzerinde kurulmuş bulunan Cambazlı’daki kalıntılar Roma ve Bizans dönemine aittir. Cambazlı kilisesi Bazilika planlı ve 3 neflidir. Kilisenin etrafında sarnıç, anıt mezarlar, lahitler, kaya mezarları ve kuyu bulunmaktadır. Restorasyon çalışmaları sonrasında Cambazlı kilisesinin antik yollarla bağlantısı da gün ışığına çıkacaktır. Kilisenin dikdörtgen yapıda inşa edilmiştir ve uzun kenarları 20 metre kısa kenarları ise 13 metredir. Kilisenin çatısı yoktur zamanla doğal olaylardan dolayı düşmüştür lakin 4 duvarı hala sağlam şekildedir. Kilisenin içerisinde ki sarnıçlar ise hala ayakta ve sağlam durumdadır. Kilisenin bahçesinde ise lahit mezarlar bulunmaktadır. Aynı zamanda kiliseye giderken Tapınak benzeri bir yapı bulunmaktadır.

Cambazlı Kilisesi, antik çağ ruhunu hissetmek ve deneyimlemek isteyenler için önemli bir durak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here