GAP (Güneydoğu Anadolu)GEZİLERİ

0
51

Tarihte medeniyetin beşiği olarak adlandırılan Mezopotamya coğrafi bölgesinde, binlerce yıl çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Orta Doğu tarzı yaşam biçiminin hakim olduğu bölgeyi gezerek zengin tarihi hakkında fikir sahibi olabilir, bölgenin kendine özgü kültürünü, yemeklerini ve ürünlerini yakından tanıyabilirsiniz.

GAP turları genelde; Mardin, Urfa, Antep, Adıyaman, Batman ve Diyarbakır illerini kapsıyor. Bu illerin her biri kendine özgü tarihi zenginlikleriyle sizleri masal gibi bir tatile çağırıyor.

Güneydoğu Anadolu’da nereler gezilir?, neler yenir?, neler alınır? size bu yazımızda eşlik etmeye çalışacağız.

HASANKEYF

Batman’a bağlıdır. İki yakasını Dicle Nehri ayırır. Kayalara oyulmuş evleri nedeniyle Süryanice Kifo, yani “Kaya” kelimesinden türetilen Kifos ve Cepha/Ciphas isimleriyle söz edilen şehire; Arapça’da “Mağaralar Şehri” veya “Kayalar Kenti” anlamına “Hısn-ı Keyfa” denilmiştir. Yönetim Osmanlılar’ın yönetimine geçtikten sonra Hısnıkeyf, sonrasında halk arasında Hasankeyf’e dönüşmüştür.

Yazın 40 derece ve üstü olan şehir, kışın da ortalama 6-8 derece arasındadır. Baharda gezilecek yerler arasında bulunuyor.

NEMRUT DAĞI

Adıyaman’ın Kahta İlçesi’nde 2150 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağının yamaçlarında hükümdarlık yapmış olan Kommagene Kralı I. Antiochos’un tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için yaptırdığı mezarı, anıtsal heykelleri ve tarifsiz manzarası ile Helenistik Dönemin en görkemli kalıntılarından birisidir. Anıtsal heykeller doğu, batı ve kuzey teraslarına yayılmıştır. Doğu terası kutsal merkezdir ve bu nedenle en önemli heykel ve mimari kalıntılar burada bulunmaktadır. İyi korunmuş durumdaki dev heykeller kireç taşı bloklarından yapılmıştır ve 8-10 metre yüksekliktedir. Varlığı bilinmekle beraber kral mezarı, henüz keşfedilememiştir.

Doğu terasında yaklaşık 10 metre yüksekliğindeki tahtların üzerine sıralar halinde oturmuş yüzleri güneşe bakan dev tanrı heykelleri bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here