Hangi Mevsimde Nereye Gidilir?

0
57

Tatil; ailece ve arkadaşlarla geçirildiği zaman unutulmaz olur ve doğal olarak sorunsuz bir tatil olması beklenir. Bunun için bazı yerlere mevsim dışında giderseniz hüsrana uğrarsınız. Bu yazımızda size Türkiye’de hangi mevsimde nerelerde tatil yapılabileceğini anlatacağız.

Kış Demek Kayak Demek…

Kış tatili tutkunları için ocak ayı en uygun aylardan biridir. Özellikle okulların sömestr tatil dönemini yoğun olur. Ocak ayı için önereceğimiz kayak merkezlerinin başında Uludağ, Kartalkaya ve Kartepe gelmektedir.

Sakin ve pisti uzun bir yer arıyorsanız Kars Sarıkamış’ı tercih edebilirsiniz. Toplam 12 metreyi bulan 5 etaplı pist size kayak yapmanın tadını unutturmaz kılacaktır. Bir başka alternatif de Kayseri Erciyes olabilir. Şehir merkezine sadece 25 km mesafede bulunan Erciyes Kayak Merkezi, her türlü kış sporu için elverişlidir.

Erzurum Palandöken’de 22 adet kayak pistti bulunmaktadır. Ejder ve Kapıkaya pistleri kayak tutkunlarının vazgeçemediği pistlerdendir.

Çankırı’da bulunan Ilgaz Kayak merkezinin bulunduğu alan ve pistlerin çevresi köknar ormanlarıyla kaplı. Hem kayak – snow board yaparken hem de dinlenirken çok güzel bir manzara izleyebilirsiniz. Ben kaymayacağım derseniz dolaşmak ve kayakçıları izlemeye uygun yerler var.
Çoğunlukla Ilgaz Kayak Merkezi’nde ve pistlerde sis oluşur ve pistte inişler yavaşlar. Hava ısınınca veya üzerine çok basılınca kar sulanıyor, helva gibi oluyor; bu durumda kar kalitesi kayakçının tecrübesine ve yorumuna kalmış. Genelde söylenen şey “yeni başlayanlar ve kendini geliştirmeye çalışanlar için iyi bir pist, ileri düzey kayakçılar için vasat bir pist” şeklindedir.

Kayak merkezinde 3 adet pist ve alıştırma sahası bulunmakta. Genel kullanım için 1 adet telesiyej, 1 adet yürüyen bant ve 1 adet teleski bulunmaktadır. Alıştırma sahası telesiyej alt istasyonuna yakın kayak federasyonu misafirhanesi yanında kayak dersi alanların ve kızakla kayan çocukların bulunduğu hafif eğimli, kısa ve küçük bir alan bulunuyor.
Kayak merkezinin yüksekliği deniz seviyesinden alt istasyon 1850 m., üst istasyon 1995 m. yüksekliktedir.
Oturaklı telesiyejde her oturak 4 kişiliktir. Alt istasyondan üst istasyona çalışır. Ayrıca ileri düzey kayakçı – snowboardcuların kullandığı pistte saatte 800 kişi kapasiteli teleski bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here