Şehzadeler Şehri… Amasya

0
56

Yeşılırmağı ortadan ikiye ayıran  şahane eski evleri ve kahveleri ile harika bir Şehzadeler Şehridir. Amasya’da ilk yerleşme M.Ö. 5500 yıllarında başlayıp Hitit, Frig, Kimmer, İskit, Lidya, Pers, Hellenistik – Pontus, Roma, Bizans, Danişmend, Selçuklu, İlhanlı ve Osmanlı dönemlerinde de kesintisiz olarak devam etmiştir.
Bu dönemlerin arkeolojik yerleşim yerlerine ait kalıntılar halen mevcuttur. Amasya merkezinde uygarlıklarından derin izler bırakan Pontuslar’ın (M.Ö.333 – M.Ö.26) Krallarının ölümünden sonra kayalara oymak suretiyle yaptıkları Kral Kaya Mezarları, bu gün bile ilimizin anıtsal eserleri arasında yer almaktadır. M.Ö. 26 – M.S.395 tarihleri arasında Roma egemenliğine geçen ilimiz ve çevresinde bu uygarlığa ait su kanalları, kaleler köprüler gibi eserlerden bazıları günümüze kadar gelebilmiştir.

Tarihin izlerini bugün bile olduğu gibi yansıtan kentte gezip görmeniz gereken pek çok yer var. Doğal güzellikleri ile de göz dolduran kentte öncelikle şehrin tek gölü olan Borabay Gölü kenarında bir gezintiye çıkmalı ya da bisiklet turu yapmalısınız. Büyüleyici manzarası ile sizi tüm yorgunluğunuzdan arındıracak. Yeşilırmak kenarında bulunan Yalıboyu Evleri olarak bilinen, günümüzde restore edilerek bazısı hizmete de açılan evleri ziyaret edebilirsiniz.
Bu konakların arasında en güzellerinden biri olan Hazeranlar Konağı‘nı ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Bu güzel mimarileri ziyaret ettikten sonra nehrin üzerindeki heybetli köprüden geçerek karşı tarafta yer alan Amasya Kalesi‘ni de görmelisiniz. Amasya Kalesi’nin eteklerinde kayalara oyularak yapılmış beş adet kral kaya mezarı da bulunuyor. Ancak vadi olarak adlandırabileceğimiz bölgede farklı boyutlarda pek çok kaya mezar mevcut. Fotoğraf makinenizi almayı unutmayın! Bu mezarların dışında çevre yolu üzerinde bulunan ve Aynalı Mağara olarak bilinen bir kral kaya mezarı daha var ki gerçekten görülmeye değer.
Farklılık istiyorsanız Terziköy Kaplıcalarında şifa bulabilir ve Yedi Kuğular Kuş Cenneti’nde farklı kuş türlerini gözlemleyebilirsiniz. Birçok cami ve medresenin bulunduğu kentte en çok göz önünde olanlar Çelebi Mehmet Medresesi, Kapı Ağa Medresesi, Gök Medrese ve Haliliye Medresesi‘dir. Burmalı Minare Camii, Gök Medrese Camii, Halifet Gazi Kümbeti, Yörgüç Paşa Camii, Abide Hatun Camii (ahşap cami) ise gezip görmeniz gereken camiler arasında. Eğer müzeleri seviyorsanız kente geldiğinizde mutlaka Minyatür Amasya Müzesi, Amasya Müzesi, Alpaslan Müzesi ve Hazeranlar Konağı Müze Evi gezmenizi öneririz. İsterseniz kentin yüzyıllar öncesinden kalma hamamlarını da gezebilirsiniz. Arkut Bey Hamamı, Yıldız Hamamı, Kumacık Hamamı, Mustafa Bey Hamamı bunlardan sadece birkaçı. Şehrin merkezinde yer alan bedesten ve kapalı çarşı gibi yerleri de gezip görerek alışveriş yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here